Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

10 marca 2024 r.
16:28

Nie obarczajmy dzieci "kulturą zapieprzu"

Autor: Zdjęcie autora KN
0 0 A A
Wiceministra Joanna Mucha: to na razie program ratunkowy dla edukacji
Wiceministra Joanna Mucha: to na razie program ratunkowy dla edukacji (fot. PM)

O potrzebach i planowanych zmianach w polskim systemie edukacji, podwyżkach płac i prestiżu zawodu nauczyciela rozmawiano w sobotę w Świdniku na spotkaniu pedagogów z wiceminister edukacji Joanną Muchą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W naszej edukacji będzie już tylko lepiej, naprawdę. Złe czasy odeszły w niebyt i już nie wrócą – zakomunikowała na wstępnie Mucha, oceniając m.in., że polskiej edukacji, która znalazła się w przepaści, potrzebna jest akcja ratunkowa „po strajku, wtłoczeniu 9 lat programu nauczania w 8 lat i złym traktowaniu nauczyciel”.

Według Joanny Muchy, żadna inna grupa zawodowa nie była tak źle traktowana przez poprzednią ekipię rządzącą, jak właśnie pracownicy oświaty. Dlatego właśnie podwyżki dla pedagogów są pierwszym etapem planu ratunkowego.

Drugi to odciążenie uczniów „przeładowanych materiałem i obowiązkami”. Zapowiedziała, że we wrześniu będą już gotowe „odchudzone” o ok. 20 proc. programy nauczania. Zapewniła, że wciąż trwają konsultacje w tej sprawie.

– To jest program ratunkowy, my jesteśmy cały czas na etapie programu ratunkowego. I tam mogą się znaleźć jeszcze błędy. Kolejne etapy będą na pewno te błędy minimalizować lub eliminować zupełnie – podkreśliła Joanna Mucha.

Odniosła się również do kwestii zadawania uczniom prac domowych. – Będziemy starali się wypracować taki jasny katalog, co jest pracą domową, a co jest zwykłą i normalnym procesem nauczania. Tak, żeby nikt nie miał tutaj wątpliwości: ani dziecko, ani rodzic, ani nauczyciel – zapowiedziała.

I dodała, że np. pisanie szlaczków, które ćwiczy motorykę ręki, czy też nauka wiersza na pamięć albo czytanie lektury za prace domowe uznawane nie będzie.

Wiceminister Mucha podkreśliła również, że dziecko ma przede wszystkim prawo do dzieciństwa, do spędzania kilku godzin po szkole na zabawie i relacjach z rówieśnikami.

My dorośli jesteśmy pokoleniem transformacji, przyzwyczailiśmy się do tego, co niektórzy publicyści nazywają „kulturą zapieprzu”. Samych siebie przekonaliśmy do tego, że życie musi polegać na tym, żeby iść do pracy. Pracować w tej pracy, ze dwie albo trzy godziny na nadgodzinach, a potem wziąć jeszcze pracę do domu i wychowujemy nasze dzieci dokładnie w takim samym paradygmacie – oceniła Mucha i uprzedzała, że ten styl życia często prowadzi do depresji, braku sensu życia, czy prowadzi to do wypalenia zawodowego. Zaapelowała, by każdy zastanowił się, czy chce taki „kamyczek” dokładać naszym dzieciom.

Obiecała, że szkoła po zmianach przygotuje młodych ludzi do życia, nauczy kompetencji przyszłości, a nie klucza odpowiedzi. Ma też pomóc odnaleźć się w świecie ze sztuczną inteligencją. Podsumowała, że do transformacji edukacji niezbędne jest również podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pożar pod Krasnobrodem. Ogień strawił wszystko
galeria

Pożar pod Krasnobrodem. Ogień strawił wszystko

Strażacy ugasili ogień. Zapobiegli jego rozprzestrzenianiu, ale tego, co znajdowało się w garażu objętym pożarem, nie zdołali uratować.

Dawid Oleszko
Dzień Wschodzi
film

Ekstremalna wyprawa górska dla Hospicjum im. Małego Księcia

Wschodzące słońce, poranny śpiew ptaków i ścieżki górskie. W takich okolicznościach przyrody rozpoczyna swoją wyjątkową wędrówkę Dawid Oleszko, który postanowił przejść pieszo 1600 km przez polskie góry, aby zebrać fundusze na Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Ta niesamowita wyprawa to nie tylko test wytrzymałości i determinacji, ale także szansa na pomoc najbardziej potrzebującym.

Karol Kalita sezon 23/24 zakończył z dorobkiem 20 goli

Mocny transfer Stali Kraśnik na otwarcie letniego okienka

To się nazywa porządnie wzmocnienie. Stal Kraśnik w poniedziałkowy wieczór przedstawiła pierwszego piłkarza, który w lecie zasili drużynę niebiesko-żółtych. W zespole Kamila Witkowskiego będzie występował Karol Kalita, ostatnio zawodnik KS Cisowianka Drzewce i czołowy snajper Hummel IV ligi

Burze i upały. IMGW ostrzega

Burze i upały. IMGW ostrzega

Nawet 32 stopnie Celsjusza i burze z silnymi opadami deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla województwa.

Mateusz Stryjewski po półrocznym pobycie w Avii wraca do Podbeskidzia

Avia Świdnik pożegnała się z… ośmioma piłkarzami, wkrótce nowy trener?

Szykuje się prawdziwa rewolucja w drużynie Avii Świdnik. Po pięciu latach z ekipy żółto-niebieskich odszedł trener Łukasz Mierzejewski, z klubem żegna się także prezes Radosław Szczerba. A teraz przyszła kolej na piłkarzy. Trzecioligowiec na razie podziękował ośmiu zawodnikom. Większość nazwisk, które można wpisać w rubryce ubyli na pewno nikogo nie zaskakuje.

Wyposażenie kuchni dla uczniów to nagroda dla puławskiego "Chemika" zdobyta w ramach powiatowego konkursu szkolnych budżetów obywatelskich

Powstały szkolne "strefy relaksu". Nagrody rozdane

Do szkół powiatu puławskiego trafiły nagrody w ramach zakończonego już konkursu "Ty decydujesz". O tym, co należy kupić, podczas głosowań decydowały szkolne społeczności. Młodzież najczęściej stawiała na relaks, sport i rekreację.

Ngolo Kante i jego koledzy wygrali z Austrią, ale mówiąc łagodnie nie zachwycili gra swoich kibiców

Euro 2024. Francja zrobiła swoje. W piątek Polacy zagrają "mecz o wszystko" z Austrią

W drugim meczu grupy D reprezentacja Austrii zagrała bardzo twardo przeciwko Francji, ale nie sprawiła niespodzianki. „Trójkolorowi” wygrali jednak tylko 1:0, a trzy punkty dopisali sobie dzięki bramce samobójczej rywali

Książki ze zbiorów KUL na liście UNESCO
galeria

Książki ze zbiorów KUL na liście UNESCO

Dzienniki znanego lekarza i społecznika, znajdujące się w zbiorach biblioteki KUL znajdą się na Liście Krajowej Pamięci Świata UNESCO.

Romelu Lukaku w drugiej połowie meczu ze Słowacją dwa razy wpakował piłkę do bramki. Żaden z goli nie został jednak uznany

Poniedziałek niespodzianek na Euro 2024. Belgia i Ukraina bez punktów!

Takich wyników w grupie E nie spodziewał się chyba nikt. Reprezentacja Rumunii okazała się bezlitosna dla Ukrainy, a w drugim meczu Belgowie przegrali minimalnie ze Słowacją

Fynn McCarthy to nowy środkowy ekipy z Lublina

Kanadyjczyk wzmocnił Bogdankę LUK Lublin

Kanadyjczyk Fynn McCarthy został nowym środkowym Bogdanki LUK Lublin. 25-letni siatkarz gra w Europie od 2018 roku, kiedy trafił do francuskiego klubu Montpellier UC. Występował w nim dwa sezony.

Popisy 22-latka zarejestrowała kamera miejska

Młodzi recydywiści na drogach. Posypały się mandaty i punkty karne

6700 zł i 5000 zł – tyle kosztuje brak rozwagi za kółkiem. Policja apeluje o ostrożność.

Mocne zakończenie sezonu w Zgrzycie
21 czerwca 2024, 20:30

Mocne zakończenie sezonu w Zgrzycie

W najbliższy piątek odbędzie się ostatni koncert w Fabryce Kultury Zgrzyt przed wakacyjną przerwą. Na zakończenie koncertowej wiosny zagrają: Mujeres Podridas, Scum Trail oraz Only Mess.

Inspirujące autobiografie: najbardziej znane biografie sławnych ludzi warte przeczytania

Inspirujące autobiografie: najbardziej znane biografie sławnych ludzi warte przeczytania

Sięganie po autobiografie to doskonały sposób na poznanie historii i doświadczeń fascynujących osób, które odcisnęły swój ślad w świecie. Takie książki oferują nam nie tylko wgląd w życie sławnych ludzi, ale również inspirują oraz motywują do własnego działania. Oto kilka znanych tytułów, które warto przeczytać. Czy znacie te inspirujące autobiografie? Jeśli nie – czas to nadrobić.

Motor w poniedziałek rozpoczął przygotowania do nowego sezonu
ZDJĘCIA
galeria

Motor Lublin wrócił do treningów. Na transfery jeszcze chwilę trzeba zaczekać

Zgodnie z planem piłkarze Motoru w poniedziałek rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Już 21 lipca rozegrają pierwszy po 32 latach mecz w PKO BP Ekstraklasie. Na pierwszych zajęciach pojawiło się 25 zawodników. Na razie zabrakło nowych twarzy.

Pilotażowy projekt "Lublin. Zawodowcy" skierowany jest do najmłodszych i najstarszych mieszkańców Lublina. Udział jest bezpłatny, zapisy ruszają już niedługo.

Dziadkowie i wnuki razem. Rusza projekt „Lublin. Zawodowcy”

Ponad 30 spotkań w 14 lubelskich instytucjach. Miasto łączy pokolenia i zaprasza najmłodszych i najstarszych mieszkańców Lublina do wspólnej zabawy i spędzania czasu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium